Asunto Oy Sataman Kajo 2 rakentuu yhdelle Oulun suosituimmista alueista, kauniisiin kanavamaisemiin Toppilansaaren rannalle. Niin keskustan, meren kuin upeiden ulkoilureittien läheisyys houkuttelevat muuttamaan moderniin ja laadukkaaseen kotiin.
Sataman Kajo 2:n viisi kerrosta sisältävät nykyaikaisia, moderneja koteja. Upean rakennuksen sisällä sijaitseva lämmin ja katettu sisäpiha kuljettaa kotiin valoisan puutarhamiljöön läpi.
Sisällä kotona valoisan, vaalean kokonaisuuden täydentää paljaillekin varpaille mukava lattialämmitys. Jokaisessa kodissa on lisäksi huoneistokohtainen ilmanvaihto, jota ohjataan liesikuvun kautta.
Asunto Oy Oulun Sataman Kajo 2 jatkaa siitä mihin ensimmäinen talo jäi. Toppilansaaren Möljänsillan kupeessa rantatontilla sijaitseva Sataman Kajo 2 on kuin moderni kompositiotaideteos Piet Mondrianin taulua muistuttavilla parvekelasituksilla ja ikkunaruuduilla.
Valinnainen vuokratontti tarkoittaa käytännössä sitä, että asunto-osakeyhtiö on rakennettu vuokratontille, jossa osakkeen omistajalla on joko mahdollisuus lunastaa tonttiosuutensa tai maksaa tontinvuokravastiketta. Lunastaessa tonttiosuutensa asunnon ostaja voi valita, maksaako hän tonttiosuutensa asunnon oston yhteydessä vai myöhemmin. Halutessaan osakkeen omistajan ei ole pakko sijoittaa pääomaa tonttiin, vaan voi maksaa kuukausittaista tontinvuokravastiketta, jolloin uuden asunnon hankintahinta on edullisempi.
Tiivistettynä: valinnainen vuokratontti antaa enemmän vaihtoehtoja ja joustoa kuin vuokratontti.
Toppilansaari on kaupunginosa Oulussa Tuiran suuralueella. Asuntomessualueenakin tunnettu Toppilansaari on erittäin haluttu asuinalue. Asukkaita kaupunginosassa on noin 1 700. Toppilansaari on osittain vanhaa Toppilan satama-aluetta, osittain vanhaa Hietasaaren ja Mustasaaren huvila-aluetta, jossa Oulun porvaristo vietti kesänsä.